Можливості ховаються у кожній кризі

Можливості ховаються у кожній кризі

Гуру менеджменту Іцхак Адізес впевнений: «Криза – це подарунок долі, який ховає у собі безліч можливостей». Адже чим сильніша ваша компанія, тим більше в ній відбувається змін, а значить з’являється більше труднощів і проблем. Але це не означає, що щось йде не так, це говорить про те, що ви ростете і розвиваєтеся. Однак проблеми потрібно вирішувати правильно, щоб вони не переросли в кризу. Ось кілька уроків від Адізеса, які допоможуть в цьому.

Криза – це добре

У Китаї для позначення слів «проблема» та «можливість» існує один загальний ієрогліф. Це логічно і показово. Подумайте над тим, що таке можливість. Це перш за все проблема вашого клієнта або конкурента. І під час кризи проблеми інших перетворюються у ваші можливості. Криза грає на руку лідерам та компаніям, які блискуче справляються зі змінами, звільняючи ринок від слабших конкурентів.

Чому ви рухаєтеся по колу?

Робота компанії схожа на рух моторного човна. Якщо не змінити режим роботи двигунів, човен буде рухатися в одному напрямку. Це схоже на сюжет мультфільму про вікінгів, де з одного борту корабля сидять сильні веслярі, з іншого – виснажені та голодні. У якийсь момент один ватажок каже іншому: “Чому ми весь час рухаємося по колу?” Якщо ви хочете змінити курс, розберіться спочатку зі структурою відповідальності, а значить, і структурою повноважень, влади та впливу.

Зміни будуть завжди

У періоди змін перед людьми і організаціями постають питання: що робити в новій ситуації, як реагувати на нові події? Коли швидкість змін зростає, проблеми виникають все частіше, причому кожному дістається більше важких завдань, ніж він може вирішити. Не встигаючи за тим, що відбувається, люди відчувають більший стрес. Але що відбувається, коли проблему вдається усунути?

Будь-яке прийняте рішення призводить до нових змін, які своєю чергою породжують нові труднощі. Отже, чим більше проблем ми вирішуємо … тим більше їх отримуємо. А це означає, що повністю позбутися від труднощів не можна! Якщо у вас проблеми, не хвилюйтеся. Це означає, що ви в хорошій компанії, серед живих. Якщо ж ви переконані, що у вас все чудово, то ваша головна проблема в тому, що ви не усвідомлюєте свої проблеми.

Після бійки кулаками не махають

Генрі Кіссінджер впевнений, що проблема, яку вчасно не помітили, незабаром перетвориться в кризу. І це дійсно так. Світова фінансова криза виникла з проблем, які довгий час ігнорували. Труднощі схожі на тінь. Якщо ви тікаєте від них, вони переслідують вас і рано чи пізно наздоганяють. Іншими словами, коли ми ігноруємо їх або усуваємо недостатньо оперативно, вони перетворюються на кризу.

Криза проявляється так само, як і проблеми, пов’язані зі змінами. Єдина різниця лише в тому, що криза тягне за собою більш масштабні зміни. Слабкий гине швидше. Щоб домогтися успіху в таких умовах, слід оперативно приймати найдієвіші заходи. Чим довше тягнути час і відкладати розв’язання проблеми, тим вища ймовірність того, що вона переросте в кризу, і тоді залишиться лише махати кулаками після бійки. З тим же успіхом можна їхати вперед, дивлячись у заднє скло.

Як обігнати лева?

Двоє людей йдуть босоніж по африканській савані і раптом зустрічають лева. Один починає швидко натягувати кросівки. Інший здивовано запитує: “Навіщо ти одягаєш кросівки? Тобі все одно не обігнати лева! ” А той відповідає: “А я і не сподіваюся обігнати лева, я хочу обігнати тебе!” Як довго вам потрібно готуватися, щоб почати діяти? Якщо ви вмієте діяти оперативно, то криза стане вашою можливістю і ви обженете конкурентів.

Феномен “риб’ячої луски”

Світ, e якому ми живемо, змінюється і розвивається запаморочливими темпами. З суспільства, роздробленого на групи, ми перетворюємося в суспільство, для якого характерний феномен “риб’ячої луски»”. Що він означає? Все стає взаємопов’язаним, як лусочки на тілі риби. І так відбувається всюди. Саме тому напруженість така висока: економічні проблеми стають політичними, а політичні проблеми обертаються соціальними. Все взаємопов’язане. Іншими словами, наші проблеми набувають системного характеру, а системні проблеми вимагають системних рішень. Не можна подолати кризу, просто звільнивши 20% співробітників, як не можна схуднути за допомогою ліпосакції.

Вчасно виправлена ​​помилка

Джордж Сорос каже: “Я не розумніший за інших, я просто швидше визнаю і виправляю свої помилки”. Зазвичай же, коли ми виявляємо проблему і намагаємося її виправити, слушний момент вже минув або проблема стала глобальною і перетворилася на кризу. Вчіться думати швидше інших. І пам’ятайте: успішний не той, хто ніколи не помиляється, а той, хто вміє швидко побачити і виправити свої промахи. Використовуйте проблеми як можливість, готуйтеся до кризи завчасно.

За матеріалами книги “Управління в епоху кризи”.

Поділись з друзями: