Роберт Кійосакі: фінансовий гуру, якому ми продовжуємо вірити

Роберт Кійосакі: фінансовий гуру, якому ми продовжуємо вірити

Мабуть, знайдеться не так багато людей, які хоча б краєм вуха не чули про Роберта Кійосакі та його книгу “Багатий тато, бідний тато”.  Не можна заперечувати і той факт, що життя багатьох людей ця книга змінила на краще. Однак кваліфікація сам автора у фінансових питаннях, насправді, викликає серйозні сумніви. Ми знайшли кілька фактів з життя Роберта Кійосакі, які дещо затьмарюють його образ фінансового гуру

CBC звинуватила Роберта Кійосакі у змові з компанією, яка продавала земельні ділянки. У 2010 році журналісти Канадської телерадіомовної корпорації (“CBC”) провели власне розслідування та дізналися, що земельні ділянки, які організатори семінару “Багатий тато” заохочували купувати, були забрудненими настільки, що їх неможливо було використовувати. А все почалося з того, що журналісти відвідали курси Кійосакі. Ведучий розповідав про те, як він заробив 32 мільйони доларів на будинках в сільській місцевості – в Саскачевані. Компанія “CBC” вирішила перевірити оратора. Виявилося, що землі, про які йшла мова на семінарі, були пусткою. До речі, самі семінари діляться на 3 рівні: перший – безкоштовний, другий – триває 3 дні і коштує 500 $, третій – для обраних і має цінник 45 000 доларів. Зрозуміло, що на кожному занятті організатори роблять все, щоб відвідувачі перейшли на наступний “level”.

Роберт Кійосакі пропонував доволі “мутні” схеми. У 2007 році відділ нерухомості та професійного ліцензування штату Огайо виступив із заявою, в якому застерігав людей від деяких незаконних методів, які проповідує Кійосакі у своїх книгах та на семінарах. Все почалося з того, що одному чоловіку, якого звали Джон Бредхем, ледь не виписали штраф у розмірі 39 000 $ за безліцензійну діяльність. Але коли чоловік почав розповідати хто, власне, його цьому навчив, комісія вирішила відмовитися від штрафу, за однієї умови. Містер Бредхем мав надати нотаріально завірену письмову заяву до відділу нерухомості, яку застерігала інших від участі у схемах земельного трасту та проведення неліцензійної діяльності за порадами Роберта Кійосакі.

“Багатого тата” насправді не існує. Протягом багатьох років Роберт Кійосакі стверджував, що “Багатий” тато реальний. Але у 2003-му році на інтерв’ю для журналу «Smart Money» автора книги прямо запитали: “Чи існував його« багатий тато у реальному житті?”. Роберт відповів: “Чи справжній Гаррі Поттер? Чому б вам не дозволити багатому татові стати міфом, таким як Гаррі Поттер?”.

Також Роберт Кійосакі неодноразово заявляв, він не міг назвати імені багатого тата, оскільки між ними існувала домовленість про збереження конфіденційності. Чимало людей не вірили цьому, однак після того, як його багатий батько помер, Роберт розкрив ім’я – його звали Річард Кімі. Він зібрав свої статки на готельному бізнесі. Сім’я Кімі жила на одній вулиці з Кійосакі – на Гаваях. За сюжетом книги, Роберт дружив з його сином Майком, справжнє ім’я якого Алан Кімі, але цей факт нічим не підтверджений. А ось що стосується мережі магазинів, якими нібито володів багатий тато, то вони виникли лише у 60 роки (в південно-східній Азії), але ніяк не в 50, як писав Роберт. Називалася ця мережа «7-Eleven».

Невдалий фінансовий експеримент. У травні 2006 року Роберт Кійосакі виріши провести експеримент, ставши ментором та консультантом 3 чоловік. Всі троє приїхали в Нью-Йорк на прискорений курс від майстра. Кійосакі особисто кинув виклик учасникам: “Я хочу дізнатися, хто із вас має найбільший потенціал стати великим підприємцем”, – сказав він їм. Мета шоу була проста: кожному учаснику дати 1000 доларів готівкою і подивитися, хто заробить найбільше за 20 днів. Правила були наступними: обрати будь-яку законну діяльність і не казати нікому про участь в шоу. Майбутній прибуток учасники забирали собі. В результаті один з учасників вліз у борги. Інший втратив все. А у третього залишилося – 243 долара. У ході експерименту Кійосакі спочатку лаявся на учасників, потім говорив про нестачу часу, потім взагалі заявив, що невдача – це успіх, і ви, хлопці, отримали досвід.

Банкрутство – як спосіб не платити борги. У 2012 році одна з компаній Кійосакі програла багаторічний судовий розгляд про стягнення боргу. Вони не платили маркетинговій компанії, яка допомагала автору-початківцю організовувати виступи у 2002 році на стадіоні Медісон (в Нью-Йорку) за участі Опри Вінфрі, відомої телеведучої. Борг склав близько 23,7 мільйона доларів. Представник Кійосакі сказав, що ця виплата перевищує вартість компанії яка тоді коштувала 1,8 мільйона доларів І це попри те, що компанія вже заробила 45 млн $ від семінарів. Також вони заявили, що Роберт не планує залучати свої особисті активи для виплати. Так і не повернувши борг, у серпні 2012-го компанія Кійосакі заявила про банкрутство в штаті Вайомінг. Це все за даними The Wall Street Journal.

І наостанок

  • Книга “Багатий тато, бідний тато” написана Робертом Кійосакі спільно з Шерон Летчер, яка пізніше судилася з ним за порушення умов договору про інтелектуальну власність;
  • Видавництво The Wall Street Journal прямо назвало фінансові поради Роберта Кійосакі ризикованими і небезпечними для людей, які лише починають інвестувати.

Поділись з друзями: