Про NFT-токени простими словами

Про NFT-токени простими словами

Щороку ми спостерігаємо за появою нових криптомонет, які відображають реальні активи у цифровому світі, і навпаки. До таких можна зарахувати і “не взаємозамінні токени” (NFT). Вони корисні для ігор, мистецтва, сертифікації, ідентифікації та викликали жвавий інтерес спільноти у 2021 році. Тож ми вирішили розібратися і пояснити простими словами, що таке NFT-токен, для чого він потрібен і як на цьому можна заробити.

Що таке NFT-токен?

NFT-токен (від англ. Non-fungible tokens – “незамінні токени”) – це тип цифрового активу, який виражає якийсь унікальний матеріальний або нематеріальний предмет. Це може бути будь-що: від бейсбольних колекційних карток до внутрішньоігрових предметів та прав власності на твори мистецтва. На відміну від звичайних криптовалют, де всі монети ідентичні, кожен із NFT-токенів обмежений у кількості та є унікальним. Їх не можна безпосередньо обмінювати між собою, оскільки навіть ті, що представлені в рамках однієї гри чи колекції, не є ідентичними. NFT-токени можна представити у вигляді фестивальних квитків, у яких прописано дату проведення заходу, а також ім’я гостя, що унеможливлює обмін один з одним.

Серед інших відмінних рис NFT-токенів можна виділити:

  • Неподільність: токени NFT існують виключно як єдине ціле і не можуть бути розділені на дрібніші частини, як наприклад, сатоші в Біткоїні.
  • Не порушується право власності. Оскільки всі токени записуються в блокчейн, кожен із них не може бути підроблений, вкрадений або видалений. Наприклад, у випадку з іграми NFT-токени наділяють безпосередньо геймерів правом на ігрові предмети, а не творців платформи. Це також різко контрастує з iTunes, де користувачі фактично не мають куплених предметів, а лише мають ліцензію на прослуховування музики.
  • Контроль. Будь-який токен NFT унікальний і легко перевіряється. Відкритість блокчейна дозволяє кожному відстежити історію токена до початкового емітента, що робить створення та розповсюдження підроблених токенів безглуздим.
  • Важливою відмінністю більшості NFT-токенів є їхня рідкість. Попри те, що розробники можуть створювати необмежену кількість активів, найчастіше вони обмежують їхню кількість, щоб підтримати попит.

Як це працює?

Усю суть non-fungible tokens можна пояснити на простому прикладі. Уявіть, наприклад, що зайняли у свого знайомого 10 доларів. Коли настане час повертати гроші, ви зможете повернути їх будь-якою банкнотою такого ж номіналу. Між купюрами не буде різниці, оскільки вони є еквівалентними один одному. Тобто валюта — взаємозамінний актив. Інша справа, якщо ви позичите у знайомого м’яч з автографом його улюбленого гравця. У такому разі знайомий буде дуже незадоволений, якщо замість раритету ви повернете йому інший м’яч. Переданий вам об’єкт був унікальний і другого такого ж у світі немає. Тобто цей предмет не взаємозамінний.

Аналогом такого м’яча у цифровому світі є NFT-токен. Кожен такий токен має свій унікальний хеш, який відрізняє його від інших NFT-токенів. Завдяки цій особливості у вигляді не взаємозамінних токенів можуть бути виражені права інтелектуальної власності, предмети колекціонування і навіть права власності на нерухомість та інші цінні активи.

Як і будь-які інші криптовалютні активи, NFT-токени прив’язані до якогось цифрового гаманця і можуть пересилатися на інші адреси лише за наявності відповідного дозволу від власника. NFT-токени можуть також торгуватися на спеціальних майданчиках, наприклад OpenSea, де вартість кожного з них визначається в індивідуальному порядку. І, звичайно, ціна на них, як і будь-які інші активи, схильна до коливань, залежно від рівня попиту та пропозиції.

Застосування NFT

NFT-токени значно розширили спектр використання цифрових активів. NFT популярні в ігровій індустрії, оскільки вирішують одну із ключових проблем внутрішньоігрових покупок – безпеку. Раніше, купуючи той чи інший предмет, геймери не могли бути на 100% впевненими у його збереженні. По суті, будь-який ігровий предмет належав власникам платформи і вони могли на власний розсуд змінити або видалити його з гри. Використання активів NFT дозволяє створювати ігрові предмети, які повністю належать гравцям. Це також дозволяє полегшити та убезпечити торгівлю ними.

За допомогою NFT-токенів можна монетизувати реальні активи. Не взаємозамінні токени можуть представляти реальні активи або право на їх володіння задля забезпечення більшої ліквідності. Наприклад, служба доменних імен Ethereum ENS використовує NFT для полегшення купівлі та продажу імен. NFT ідеально підходять для цифрової ідентифікації особи та боротьби з викраденням особистих даних. Так, зберігання конфіденційних даних на блокчейні суттєво підвищує безпеку та цілісність даних. З їхньою допомогою можна оцифрувати, зокрема, академічну кваліфікацію, медичні записи і навіть зовнішність.

Крім того, NFT можуть успішно застосовуватися для збереження прав власності. Наприклад, художники можуть перетворювати свої картини на NFT і цим закріплювати у себе авторське право. Це стосується будь-яких інших предметів інтелектуальної власності та творчості. Колекціонери можуть звертатися до NFT-токенів для монетизації будь-яких цінних предметів. Це дозволяє полегшити їхній продаж, дозволяючи співпрацювати безпосередньо з глобальною аудиторією покупців, без посередництва аукціонів.

Чому не взаємозамінні токени мають цінність?

Цінність NFT-токенів, як і будь-яких інших активів, визначається рівно тією сумою, яку люди готові заплатити за володіння ними. Кожен токен NFT є унікальним матеріальним або нематеріальним активом. Це може бути будь-що – будь-який ігровий предмет або реальна нерухомість, картина, пісня. І скільки людей готові заплатити за цей предмет, такою і буде вартість активу. Ціна NFT підкріплюється також їх рідкістю, рівнем попиту та пропозиції. Через унікальність та високий рівень попиту серед геймерів, колекціонерів та інвесторів, люди готові платити дійсно великі гроші за NFT-токени. Наприклад, один гравець Decentraland купив 64 ділянки землі та об’єднав їх в один маєток. У результаті NFT-токен, що дає право на володіння цією ділянкою, був проданий більш ніж за 80000 доларів, і все через його унікальність та вигідне розташування на карті.

Приклади використання NFT у великих проєктах

Сьогодні у колекціонерів, геймерів, інвесторів та криптоентузіастів є безліч платформ з унікальними NFT-активами.

CryptoKitties
Блокчейн-гра CryptoKitties стала одним із перших проєктів, у якому використовувалися не взаємозамінні активи. Проєкт побудований на базі протоколу Ethereum та став настільки популярним, що у 2018 році навіть викликав збій у роботі основної мережі. Гра чимось нагадує популярні у 1990-ті роки тамагочі. Тут користувачі можуть вирощувати, продавати та купувати віртуальних котів. Кожен створений кіт унікальний, має неповторне забарвлення, хвіст та інші особливості.

Decentraland
Проєкт є віртуальним світом, побудованим на блокчейні. У ньому геймери можуть створювати у вигляді 2D і 3D моделей ділянки землі, наповнювати їх на власний розсуд, а потім продавати і обмінюватися ними. Кожна така ділянка є NFT-токеном. За бажанням власника, маєток може бути проданий за допомогою внутрішньоігрового ринку.

Gods Unchained
Колекційна карткова гра Gods Unchained побудована на блокчейні та схожа на Hearthstone. Кожна карта тут є унікальним NFT-токеном, цінність якого аналогічна вартості реальної колекційної картки.

My Crypto Heroes
Гра My Crypto Heroes практично повністю складається з переданих NFT-активів. У ній, виконуючи різні квести та завдання, гравці можуть підвищувати рівень свого персонажа, отримувати зброю та інші цінні предмети, представлені у вигляді NFT-активів. Будь-якої миті всі ці предмети, включаючи самого персонажа, можна продати.

Crypto Stamps
В рамках проєкту Crypto Stamps поштова служба Австрії виготовляє унікальні марки, пов’язані з цифровим світом. Марки можуть застосовуватися для оплати поштових відправлень, але в той же час представлені у вигляді NFT-токенів і можуть бути використані для колекціонування та продажу.

Що можна робити із NFT?

NFT-токени поєднують у собі функціонал криптовалют та колекційних предметів — їх можна зберігати, обмінювати, продавати. Більшість активів наділяють своїх власників правом використовувати будь-який цінний предмет. Це може бути як матеріальна річ, що існує у реальному світі, так і віртуальні предмети. Продаючи NFT-токен, користувач передає права власності на об’єкт, закладений в активі.

Як заробляти на NFT токенах?

Не взаємозамінні активи відкрили нові можливості для заробітку. Якщо раніше на цифрових активах заробляли переважно на зростанні їх вартості та різниці курсів, то NFT-токени дозволили монетизувати свою творчість та навички. Наприклад, якщо взяти популярну гру CryptoKitties, то в ній кожен бажаючий може виростити свого вихованця, схрещувати його та отримувати абсолютно нових кошенят. Унікальні кошенята, які не схожі на інших або рідко зустрічаються на ринку, можуть коштувати дуже дорого. Якщо відійти від ігор, то заробіток на NFT полягає, насамперед, у продажу права володіння на будь-який актив або в отриманні роялті від володіння ним.

Майбутнє технології

Сьогодні ринок NFT є одним з найперспективніших напрямків у криптовалютному середовищі. Не взаємозамінні активи відкривають технологію блокчейн для використання в нових галузях і навіть прості, на перший погляд, проєкти мають продажі на кілька десятків мільйонів доларів. Наприклад, у проєкті CryptoKitties за весь час його існування було продано кошенят більш ніж на 30 мільйонів доларів. У тому, що галузь зростає, можна переконатись на сайті cryptoslam.io, який показує поточну капіталізацію ринку NFT.

Варто зазначити, що галузь NFT зараз лише перебуває у стадії стрімкого зростання. Це означає, що в майбутньому на нас чекають ще нові проєкти, які відкривають нові можливості використання NFT. Поточні лідери ринку, швидше за все, будуть витіснені проєктами, які з’являться в майбутньому, а від самих NFT-токенів очікується, що вони, подібно до DeFi, стануть новим витком у розвитку криптовалютної індустрії.

Поділись з друзями: