Цікаві факти про Євразію

Цікаві факти про Євразію

Навіть маленькі діти знають – Євразія найбільший материк на планеті, площа якого займає 1/3 суші Земної кулі. На материку проживає ¾ населення планети. Спочатку континент мав різні назви, а назва «Євразія» вперше з’явилася у 1880 році в роботах геолога Едуарда Зюсса.

Отож, Євразія – це найбільший материк на планеті Земля. Вона займає близько 36% всієї суші нашої планети (53.6 млн. км²). Континент також є найбільш густонаселеним на Землі. Тут проживає близько 75 усього населення Землі (в Євразії розташовані дві країни, кількість громадян у яких перевищує 1 мільярд: Китай і Індія). Найбільша країна Євразії та світу – Росія.  Її площа сягає 17 125 191 км². Що ж стосується найменшої країни на континенті, то це Ватикан, із площею всього 0.44 км². Континент умовно поділяють на дві частини: Європу та Азію. Межі між цими частинами світу проводять по Уральським горам, однак чіткої межі між ними просто не існує.

Найвища точка материка – гора Джомолунгма, вона ж Еверест. Це найвища гора на планеті (якщо враховувати висоту над рівнем моря), її висота становить 8 848 метрів. Гора розташована в Гімалаях і входить до складу найвищого гірського хребта Махалангур-Гімал, який знаходиться на кордоні Непалу та Тибету. Найвищий вулкан Євразії – Ключевська Сопка. Він знаходиться на сході півострова Камчатка, у Росії. Вік Ключевської Сопки сягає приблизно 7000 років, а пікова висота вулкана варіюється від 4750 до 4850 метрів.

Євразія – це єдиний континент, який омивається усіма океанами: Індійським, Північним Льодовитим, Атлантичним і Тихим. Найдовша річка Євразії – Янцзи. Також вона є найбільш багатоводною річкою на континенті (і третьою у світі), а також 4-ю у світі по довжині. Янцзи протікає в Китаї, її загальна протяжність близько 6300 км. Також в Євразії знаходиться найглибше озеро на планеті – Байкал. Його глибина досягає 1642 метрів. Байкал розташований у південній частині Східного Сибіру, ​​в Росії. Окрім Байкалу на планеті є лише два озера, у яких глибина перевищує 1000 метрів. Це озера Танганьїка (знаходиться у Центральній Африці) та Каспійське море.

Цікаві факти про Євразію

Сучасна Євразія – це материк, утворений після об’єднання 5 великих літосферних плит. Чотири з них – континентальні, одна – океанічна. Більша частина континенту лежить на так званій континентальній Євразійській плиті. До її складу не входить півострів Індостан, Аравійський півострів та частину північно-східної Євразії. Плоскогір’я та гори займають близько 65% всієї території Євразії. Середня висота материка над рівнем моря дорівнює 830 метрам, і за цим показником Євразія поступається лише  Антарктиді.

Як стверджують геологи, в кінці Палеозойської ери існував один суперконтинент – Пангея. Приблизно 175 млн років тому материк розпався, утворивши два гігантських материка – Лавразію та Гондвану. Лавразія, своєю чергою, стала “матір’ю” для Північної Америки та Євразії. Пізніше до Євразії приєднався півострів Індостан, який відколовся від другого гіганта – Гондвани. У місці приєднання півострова Індостану та Євразії відбулося зминання земної кори, що спровокувало появу найвищої гірської системи на планеті – Гімалаїв.

В Євразії знаходиться найбільший півострів на Землі – Аравійський. Він розташований у південно-західній частині материка і має площу 3 250 000 км. На його території знаходиться 7 суверенних країн: Ємен, Катар, Кувейт, Саудівська Аравія, Бахрейн, ОАЕ та Оман. Найбільш багатонаціональною країною на континенті вважається Індія. Тут проживає близько 2000 народностей та етнічних груп.

Цікаві факти про Євразію

Найсуворіше місце на планеті, де проживає постійне населення (близько 400-500 осіб) також знаходиться в Євразії. Це Оймякон, село в Оймяконському улусі Якутії (Росія). Протягом року температура в цьому селі не підіймається вище 3 градусів за Цельсієм. Що ж стосується найнижчої офіційно зареєстрованої температури в Оймяконі, то вона була встановлена ​​в 1933 році і склала -67.7 градусів за Цельсієм. В Євразії знаходиться найсолоніше море на Землі. Мова йде про Мертве море, солоність якого становить 300-310 ‰ (за деякими даними 350 ‰). Найбільша пустеля Євразії – Гобі. Ця пустеля знаходиться у Центральній Азії, на території Монголії та КНР. Площа Гобі близько 1 300 000 км². Крім того, що Гобі є найбільшою пустелі в Євразії, вона також є шостою за величиною пустелею у світі.

Поділись з друзями: