Цікаві факти про воду

Цікаві факти про воду

Наприкінці березня, а саме 22-го числа, у світі відзначають Всесвітній день водних ресурсів, заснований ООН у 1973 році. Вода – дуже обмежений, але життєво необхідний ресурс для живих організмів. Але крім цього, вода – ще й надзвичайно цікава речовина з унікальними властивостями, деякі з яких насправді дивують. Ми зробили підбірку цікавих фактів про воду, які будуть цікаві не лише дітям, а й дорослим.

1. Вода покриває 70% території нашої планети. Водночас прісна, тобто придатна для пиття рідина складає лише 3% від цієї кількості. До того ж більшу частину її неможливо використовувати, оскільки вона знаходиться у крижаних шапках та льодовиках. Таким чином, залишається всього 1 відсоток від загальної маси води для всіх потреб людства – сільськогосподарських, житлових, виробничих, громадських та особистих. Ця вода знаходиться у підземних джерелах, річках і прісних озерах.

2. Гаряча вода замерзає швидше, ніж холодна. Досліди експериментально доводять це, однак на питання чому так відбувається, вчені й досі не знайшли відповідь. Замерзаючи вода розширюється на 9%, а замерзла вода (лід) – легше води.

3. Вода може не замерзати до – 42 градусів. Дуже чиста вода, без домішок, може охолоджуватися до цієї температури, залишаючись рідкою. Річ у тім, що лід починає утворюватися навколо частинок домішок, що містяться у воді.

4. Вода має пам’ять. Водневий зв’язок об’єднує молекули H2O в групи, які ще називають кластерами, а ті своєю чергою утворюють клатрати. Структурованою водою називають саме воду з упорядкованою організацією кластерів. Оскільки кластери води можуть перебудовуватися від будь-якого впливу,  вода володіє здатністю записувати усю інформацію, яка її оточує. Цей ефект вчені назвали «пам’яттю води».

5. Дослідження показали, що люди, які випивають 6 склянок води щодня, мають здоровіше серце, ніж люди, які випивають по 2 склянки.

Цікаві факти про воду

6. Зневоднення настає при втраті організмом кількості води, яка дорівнює 2% від ваги тіла. Зневоднення, яке досягає 10% ваги тіла стає небезпечним для життя. Втрату води понад 12% від ваги неможливо відновити без лікарів.

7. За все своє життя людина випиває приблизно 35 тонн води. Доросла людина може випити близько трьох літрів (48 склянок) рідини на добу. Надмірне вживання води може призвести до водної інтоксикації. У цьому випадку вода розбавляє рівень натрію в крові та спричиняє дисбаланс води у головному мозку.

8. Одному мільярду людей безпечна вода недоступна. Кожен шостий житель Землі мріє хоч раз напитися води вдосталь, але не має такої можливості. Більше однієї третини населення Африки не мають доступу до безпечної питної води. 75 відсотків людей в Латинській Америці та Карибському басейні страждають від хронічного зневоднення через погану якість води.

9. За останні 50 років у світі відбулося 507 конфліктів, пов’язаних з доступом до води. 21 з них закінчилися військовими діями.

10. Найчистіша вода знаходиться у Фінляндії. За нею йдуть Канада і Нова Зеландія. Про це свідчать дані ЮНЕСКО від 2003 року.

Цікаві факти про воду

11. На кожному континенті зараз є своя «мертва» річка, яка стала непридатною для будь-якого використання взагалі через забруднення. Наприклад, офіційно визнаний мертвим один з рукавів Гангу на території Бангладеш, річка Буріганга. Практично мертва затока в гирлі Міссісіпі: там не виживають майже ніякі організми, попри наявність систем очищення. Найбруднішою річкою у світі вважається Цітарум на острові Ява.

12. До 2050 року кислотність вод Світового океану підвищиться на 150%, що призведе до незворотних змін морських екосистем.

13. За рік людина отримує 60 тонн води лише з харчування. Щоб виростити 1 кілограм картоплі потрібно витратити 100 літрів води, 1 кілограм рису – 4000 літрів води, 1 кілограм яловичини – 13000 літрів води. На виробництво одного гамбургера витрачається 2400 літрів води.

14. У Світовому океані щороку виловлюють близько 260 мільйонів тонн пластмасових відходів. У природні водойми щодня потрапляє два мільйони тонн викидів.

15. Забруднені підземні води очищаються протягом кількох тисячоліть.

Цікаві факти про воду

16. Загальна кількість води на нашій планеті сягає близько 326 мільйонів кубічних кілометрів.

17. Усі живі істоти більше ніж на 50% складаються з води. Людина – не виняток: тіло дорослої людини складається з води на дві третини, а у новонародженої дитини  вода становить приблизно 80% від загальної маси тіла.

18. Вода, як і енергія, не виникає нізвідки, і нікуди не зникає. Зараз на Землі така ж кількість води, як і мільярди років тому. Звичайна вода з крану може містити ті ж молекули води, яку пили динозаври.

19. Близько 80% усіх хвороб на нашій планеті пов’язані із забрудненою водою. Брудна вода вбиває більше дітей, ніж війна, малярія, СНІД та дорожньо-транспортні пригоди разом узяті.

20. 90 відсотків усіх підземних систем у великих містах Китаю забруднені. 80 відсотків найбільших річок Китаю настільки брудні, що в них не може існувати жодна флора чи фауна. Схожа ситуація і в Індії, де 75 відсотків річок і озер не придатні для пиття та купання.

Поділись з друзями:
  • 1
    Share