Цікаві факти про Місяць

Цікаві факти про Місяць

Місяць, як найближчий небесний сусід Землі, протягом багатьох років був об’єктом детальних спостережень та досліджень. Він утворився близько 4,51 мільярда років тому, приблизно через 60 мільйонів років після самої Сонячної системи. Це єдиний природний супутник, що обертається навколо планети Земля. За останні п’ять десятиліть вчені провели чимало досліджень, присвячених формуванню Місяця, його геології, складу і впливу на Землю. З огляду на ці дослідження, ми склали список найцікавіших фактів про Місяць.

1. Ніхто точно не знає, як утворився Місяць. Одна з найпопулярніших теорій свідчить про те, що колись, мільярди років тому Земля зіткнулася з небесним тілом розміром з Марс або Меркурій. А Місяць утворився з уламків цього об’єкту, а також викинутої з Землі речовини. Цікаво, що в епосі багатьох народів світу є історії про появу нового світила на небі, що може свідчити про те, що раніше Місяця на небі не було.

2. Здавна існує чимало міфів про “місячне божевілля”, яке нібито викликає повний місяць. Греки, наприклад, пояснювали це тим, що раз Місяць може впливати на припливи і відливи Світового океану, то і на людину, в тілі якого високий відсоток рідини, теж. Однак вчені довели, що ніякого “місячного божевілля” не існує, а якщо в повний місяць і підвищується кількість злочинів, то тільки через те, що на вулиці стає світліше. А ось на сон людини фази Місяця можуть впливати, і в повний місяць дійсно одних мучить безсоння, а інших – кошмари. Це підтверджує дослідження, яке провели в Університеті Базеля в Швейцарії.

3. Місяць перебуває у резонансі з Землею, тому ми завжди бачимо один і той же його бік. Зворотний бік Місяця людство вперше побачило лише у 1959 році, коли його сфотографував радянський зонд. Зворотний бік Місяця більш гористий, у порівнянні з тим, який видно із Землі. Це пояснюється силою тяжіння Землі, яка призвела до того, що на стороні, оберненій до нашої планети, тонша кора.

4. Під час повного сонячного затемнення Місяць майже повністю закриває Сонце. Це пояснюється тим, що Сонце приблизно в 400 разів більше місячної відстані від Землі і має однаковий видимий розмір.

Цікаві факти про Місяць

5. За приблизними підрахунками, на видимій стороні Місяця близько 300 000 ударних кратерів. Вік більшості з них – понад 4 млрд років.

6. Кількість штучних або створених людиною предметів на Місяці в сукупності важить понад 191 000 кг. У нього входять розбиті зонди та всюдиходи. Також на Місяці є пам’ятник загиблим космонавтам. Це алюмінієва фігурка висотою в 10 сантиметрів, що зображає людину в скафандрі.

8. Першим людським об’єктом, який досяг поверхні Місяця, став радянський місячний апарат “Луна-2” у вересні 1959 року.

9. Ми можемо спостерігати близько 59% поверхні Місяця. Оскільки одна півкуля Місяця завжди повернута до Землі, то логічно, що видимою повинна бути лише половина або 50% поверхні Місяця. Однак завдяки ефекту лібрації (повільному коливанню одного астрономічного об’єкта щодо іншого), ми можемо побачити близько 59 відсотків місячної поверхні.

10. Середній діаметр Місяця складає 3475 км, а його маса у 81 раз менше маси Землі. Місяць займає п’яте місце в списку найбільших супутників Сонячної системи – більше лише Ганімед, Титан, Каллісто і Іо. Площа поверхні Місяця дорівнює 58 мільйонам квадратних кілометрів. Це більше площі Африки, але менше площі Азії.

11. У Місяця другий за величиною ударний кратер в Сонячній системі. Однією з найвідоміших геологічних особливостей Місяця є місячний кратер Басейн Південний полюс – Ейткен шириною 2500 км і глибиною близько 8 км. Він є найстарішим, найглибшим і другим за величиною підтвердженим кратером в Сонячній системі після ударного кратера “Рівнина Утопія” на Марсі. Басейн Південний полюс – Ейткен був відкритий у середині 1960-х років, однак до 1990-х років про нього було мало що відомо.

12. Місяць скорочується і це викликає місячні землетруси. Згідно з даними, отриманими місячним розвідувальним орбітальним апаратом, Місяць зменшився на 50 метрів за останні кілька мільйонів років. Стиснення Місяця викликане поступовим охолодженням його внутрішньої частини, яке викликає розломи на місячній поверхні. Найкраща аналогія цього явища – перетворення винограду в родзинку. Коли виноград зморщується, на ньому з’являються тріщини. Планета Меркурій також переживає подібне скорочення. Згідно з дослідженнями, він зменшився принаймні на 11 км з моменту свого народження 4,5 мільярда років тому.

13. Темні плями на поверхні Місяця називаються “маріями” Темні плями, видимі по всій поверхні Місяця, це великі басейни базальтової лави. Їх називають “маріями” ( від латинського слова “море”). Місячний базальт містить більше заліза, ніж земний, і гірше відбиває світло, тому неозброєному оку здається темним. Більшість Марій розташовані на видимій стороні Місяця і покривають майже 16 відсотків її загальної поверхні. Згідно з радіометричним датуванням, вік наймолодшої ​​місячної марії оцінюється в 1,2 мільярда років. Більшість з них утворилося від 3 до 3,5 мільярдів років тому. Найбільша з відомих марій, відома як Океан Бур (лат. Oceanus Procellarum), розташована на західній стороні видимої поверхні Місяця і займає площу близько 4 000 000 км2.

14. Місяць має надзвичайно слабке магнітне поле у порівнянні з магнітним полем Землі і, як вважають, становить менше 0,2 нанотесла. Однак так було не завжди. Дослідження показали, що Місяць колись мав сильне магнітне поле, ідентичне земному, на початку свого життя близько 4 мільярдів років тому. Мабуть, Місяць втратив більшу частину свого магнетизму приблизно мільярд років тому, коли ядро ​​охололо і кристалізувалося.

15. У минулому на Місяці була густіша атмосфера. Ще у 2017 році дослідники місячно-планетного інституту та Центру космічних польотів імені Маршалла повідомляли, що в минулому, близько 3 і 4 мільярдів років тому, атмосфера Місяця була в два рази густішою, ніж на сучасному Марсі. Вважається, що густа атмосфера Місяця в минулому була викликана частими викидами газів під час вивержень вулканів і протрималася близько 70 мільйонів років, перш ніж розсіялася в космосі.  Через відсутність атмосфери ніч на Місяці настає миттєво – там немає сутінків.

16. Найхолодніше місце Сонячної системи – на Місяці. Карликова планета Плутон з температурою поверхні -240 градусів за Цельсієм вважається найхолоднішим місцем у Сонячній системі. Однак це не так. Вивчаючи дані, отримані за допомогою приладу LRO DIVINER (інфрачервоного радіометра для аналізу перепадів температур на місячній поверхні), в 2009 році дослідники виявили, що температура всередині одного з кратерів (Ерміта) поблизу Північного полюса Місяця може впасти до -274 градусів Цельсія в нічний час . Дослідження також виявило кілька інших кратерів поблизу цього регіону з майже ідентичними температурами.

17. Союз Землі та її супутника здається вічним, але насправді Місяць постійно віддаляється від нас. Незначно, звичайно, в космічних масштабах, всього 4 см на рік, але факт залишається фактом. Вчені пояснюють це віддалення природною відцентровою силою і впливом приливної сили океанів, яка кожного разу як би відштовхує Місяць. Наразі відстань від Землі до Місяця складає 384 тисячі кілометрів

18. На Місяць не було пілотованих польотів з 1972 року. У період з 1969 по 1972 рік в рамках легендарної програми «Аполлон» НАСА здійснило шість успішних посадок на Місяць з екіпажем. Сполучені Штати залишаються єдиною країною в світі, якій вдалося домогтися такого подвигу. Остання місія по висадці на Місяць програми «Аполлон», «Аполлон-17», була рекордною в багатьох аспектах. Екіпаж «Аполлона-17» провів найбільше часу на Місяці та місячній орбіті (більше трьох днів) і здійснив найтриваліший повний місячний похід. Місячні зразки, зібрані під час місії, є найбільшими (за загальною масою) з усіх місій Аполлона. Протягом більше чотирьох десятиліть після завершення місії “Аполлон-17”, США не планували жодних відвідин місячної поверхні. Однак незабаром ситуація, ймовірно, зміниться. У травні 2019 року було оголошено, що в рамках програми “Артеміда” НАСА проведе наступне дослідження Місяця з екіпажем до 2024 року.

Цікаві факти про Місяць

19. ВВС США розглядали можливість вибуху на Місяці ядерної бомби. У 1958 році під кодовою назвою “Проект А119” ВВС США розробили план вибуху ядерної бомби на місячній поверхні. Після перших успіхів Радянського Союзу в космічній гонці в кінці 1950-х років Збройні сили США  вважали, що демонстрація сили (такого масштабу) необхідна для підняття морального духу американського населення. Іншою причиною такого амбіційного проекту були поширені чутки про те, що Радянський Союз планує підірвати водневу бомбу на Місяці. Так чи інакше, проект А119 незабаром закрили, головним чином через можливу негативну реакцію громадськості та ймовірність великої ядерної аварії на Землі.

20. На борту корабля місії «Аполлон-14» на Місяць вирушили 500 саджанців земних дерев. Ідея цього експерименту належала директору Служби лісу США Едварду Кліффу. Він хотів дізнатися, чи вплинуть політ і перебування на Місяці на якісь властивості рослин. У результаті, з 500 насінин утворилося близько 450 саджанців, які успішно прижилися і виросли. Однак жодних відмінностей між “місячними” та звичайними деревами так і не знайшли.

Цікаві факти про Місяць

Поділись з друзями:
  • 1
    Share