Цікаві факти про математиків

Цікаві факти про математиків

Математика – це знаряддя, за допомогою якого людина пізнає та підкорює навколишній світ. Щоб зробити у математиці відкриття, треба любити її так, як любив кожен з великих математиків, як любили і люблять її десятки та сотні інших людей.

Пал Ердеш був завзятим амфетаміністом (прихильником психоактивної речовини, стимулятору центральної нервової системи). Одного разу його колега посперечався з ним на $500, що Пал не зможе витримати місяць без наркотику. Ердеш виграв суперечку, але нарікав, що за цей місяць математична наука не отримала від нього нічого: “Раніше я дивився на чистий аркуш паперу і мій розум був наповнений ідеями. Зараз я бачу просто чистий аркуш паперу”. Не дивно, що після перемоги у суперечці вчений повернувся до своєї звички. А ще мандрівний математик дуже любив жартувати над своїм віком. Наприклад, одного разу він сказав, що йому виповнилося два з половиною мільярди років. Усе тому, що в його юності вік Землі дорівнював двом мільярдам років, а нині — чотирьом з половиною мільярдам років.

Німецький математик Ернст Куммер, фахівець в області теорії чисел, “не дружив” з… арифметикою. Одного разу під час занять зі студентами йому було потрібно перемножити 7 на 9. “Сім на дев’ять … – почав Куммер, – сім на дев’ять, це буде …”.  “Шістдесят один!» – підказав один зі студентів. Куммер написав 61 на дошці. “Сер, – сказав інший студент, – але це буде 66.” “Джентльмени, – відповів Куммер, – виберіть щось одне з двох: або 61, або 66”.

Готфрід Лейбніц, маючи намір показати людям, що двійкове числення – це не забава, а метод з великим майбутнім, виготовив спеціальну медаль. На ній він зобразив таблицю найпростіших дій над числами у двійковій системі та викарбував фразу: “Щоб вивести з нікчеми все, достатньо одиниці”.

Леонард Ейлер не любив походи до театру. Але якщо потрапляв туди, погодившись на умовляння дружини, то щоб не нудьгувати, подумки виконував складні обчислення. При цьому підбирав їх стільки, щоб вистачало до кінця вистави.

Відомий французький фізик і математик Андре Марі Ампер був неймовірно неуважний. Одного разу, виходячи зі свого будинку, він крейдою написав на дверях: “Панове! Господаря немає вдома, приходьте ввечері”. Незабаром Ампер повернувся, але побачивши на дверях цей напис, знову пішов. Додому він прийшов пізно ввечері.

Цікаві факти про математиків

Незабаром після виходу з друку (у 1865 році) книжка Льюїса Керролла “Аліса у країні чудес” потрапила до рук королеви Великобританії. Вона прийшла у захват від дивовижних пригод Аліси й захотіла прочитати інші книги письменника. Яким же було її розчарування, коли з’ясувалося, що решта праць автора присвячені математиці.

Американець Джордж Данціг, коли був студентом, запізнився на заняття і помилково прийняв записані на дошці рівняння за домашнє завдання. Насилу, але майбутній вчений з ними впорався. Як з’ясувалося пізніше, це були дві “нерозв’язані” проблеми у статистиці, над вирішенням яких вчені працювали багато років.

Британський математик Абрахам де Муавр у літньому віці з’ясував, що з кожним днем ​​він спить на 15 хвилин більше. Він склав арифметичну прогресію, завдяки якій визначив дату, коли він спатиме 24 години на добу – це було 27 листопада 1754 року. В цей день він і помер…

Існує міф, що Альфред Нобель не включив математику у список дисциплін своєї премії через те, що його дружина зрадила йому з математиком. Насправді Нобель ніколи не був одружений. Справжня причина ігнорування математики Нобелем невідома, існують лише теорії. Наприклад, що тоді вже була премія з математики від шведського короля. Інша полягає в тому, що Нобель не любив математиків за те,  що вони не роблять важливих винаходів для людства, а сама наука має лише теоретичний характер.

Російського математика Михайла Остроградського черговий здогад осінив під час прогулянки по вулиці. Вчений знайшов чорну вертикальну поверхню та поспіхом почав писати на ній. Яким же було його здивування, коли “дошка” раптом почала віддалятися! Виявилося, це був борт від’їжджаючої карети.

Софія Ковалевська про математику вперше дізналася у дитинстві, коли замість шпалер на стіну її кімнати наклеїли листи з лекціями одного математика про диференціальне та інтегральне числення. Заради кар’єри їй навіть довелося вступити у фіктивний шлюб, адже жінкам у Росії заборонялося займатися наукою,  а її батько був проти виїзду дочки за кордон. На щастя, пізніше фіктивний шлюб став фактичним і Софія навіть народила доньку.

Поділись з друзями: