Цікаві факти про Марс

Цікаві факти про Марс

Марс – планета, яку назвали на честь давньоримського бога війни. Сьогодні це одна з найпопулярніших планет – увага багатьох вчених та астрономів-любителів зосереджена саме на ній. І це не дивно. Марс – наш сусід, і за космічними мірками відстань до нього невелика: щоб долетіти до нього людям потрібен лише рік. Він добре помітний у телескопи, до того ж до нього нескладно відправляти космічні місії.

Марс – це четверта планета Сонячної системи, яка відрізняється яскраво вираженою асиметрією. Його південна півкуля та екваторіальні вкриті кратерами, а північна півкуля, навпаки, гігантською низовиною (Велика північна рівнина) довжиною близько 10 600 і шириною 8 500 км. Її середня висота на 6 км нижче решти поверхні. Не виключено, що асиметрія Марсу викликана наслідками гігантського зіткнення, пережитого планетою під час утворення Сонячної системи.

Марс називають Червоною планетою через характерний відтінок поверхні. У всьому винний оксид заліза, якого чимало у марсіанському ґрунті та в атмосфері. Звідси і її червонувато-рудий колір. З усіх планет Сонячної системи Марс найбільше схожий на Землю. До речі, колись на Марсі було достатньо води і, найімовірніше, була повноцінна атмосфера.

Найвища гора Сонячної системи знаходиться на Марсі. Висота гори Олімп сягає 27 км. Земний рекордсмен, якщо рахувати не від рівня моря, – гора Мауна-Кеа, яка знаходиться на Гаваях. Її висота – близько 10 км. Також Марс має одну з найбільших систем каньйонів у Сонячній системі, відому як “Долини Марінера”. Їхня сукупна довжина складає близько 4,5 тис. км, ширина – 200 км, а глибина – до 11 км. За довжиною вона удесятеро перевищує знаменитий Великий каньйон річки Колорадо (США), а також у 7 разів більше за нього по ширині та глибині. Найбільший вулкан Сонячної системи теж розташований на Марсі – його діаметр 600 км.

Цікаві факти про Марс

За своїм об’ємом Марс у шість разів менший за Землю. Він удвічі поступається нашій планеті за діаметром та в десять разів – за масою. Марсіанська доба довша за земну на 37,5 хвилин, а рік на Червоній планеті триває 687 земних днів. Цікавий факт: попри те, що третина планети вкрита льодом, на Марсі не буває дощів! Усе через середню температуру на планеті, яка значно нижча, ніж на Землі (-63 градуси за Цельсієм). Вчені навіть пропонували “розігріти” Марс шляхом атомних бомбардувань.

Сила тяжіння на Червоній планеті у два з половиною рази слабша, ніж на Землі. Через це товстун на Марсі буде важити, як балерина. Наприклад, якщо ви важите на Землі 90 кг, то на Марсі будете відчувати себе на 34,5 кг. При нормальній вазі у 65 кг на Червоній планеті ви “схуднете»” до 24,5 кг. І тоді піщані бурі з поривами вітру до 30-40 метрів на секунду стануть для вас реальною проблемою! До речі, такі бурі можуть охоплювати величезні площі та тривати місяцями. Підіймати вантажі на Марсі, завдяки низькій гравітації, теж набагато простіше: гиря вагою 9 кг зрівняється з вагою міцного новонародженого немовляти (менше ніж 4 кг). Стрибати стане легше і веселіше: можна буде здійснювати стрибки приблизно на 2,5 м над поверхнею.

Щільність марсіанської атмосфери становить приблизно один відсоток від земної і вона на 95% складається з вуглекислого газу.  Пересічній людині, щоб отримати таку ж кількість кисню на Марсі, яку він отримує на Землі за один вдих, потрібно зробити 14 500 вдихів.  Через це загибель людини, яка залишилася без скафандра у марсіанських умовах (слабка гравітація, відсутність магнітного поля, холоду до -140 ° С), настане протягом 7-10 секунд. Можливими помічниками майбутніх колонізаторів можуть стати синьо-зелені водорості та ціанобактерії – мікроорганізми, здатні жити у марсіанській атмосфері.

Цікаві факти про супутники Марса

Цікаві факти про Марс

У Марса є два природних супутники – Деймос (“Жах”) і Фобос (“Страх”). Вчені схиляються до версії, що супутники утворилися внаслідок теорії “розбитого місяця”. Її суть полягає в тому, що спочатку у Марса був один супутник великого розміру – марсіанський місяць. У нього врізався масивний космічний об’єкт, через що він розколовся на частини, ставши “спільним предком” Деймоса та Фобоса. Завдяки останньому у Марса можуть з’явитися кільця, як у Сатурна. Річ у тім, що припливна дія планети уповільнює Фобос таким чином, що через 20-40 млн років гравітація планети розірве його, утворивши кільце. А от Деймос, швидше за все, “втече” від своєї планети – він невідворотно віддаляється від неї.

Поділись з друзями: