Цікаві факти про космос

Цікаві факти про космос

У сузір’ї Рака є планета-діамант вартістю $ 26,9 нонілліонов, а земна доба в майбутньому розтягнеться до 870 годин. Розповідаємо, що ще незвичайного приховує космос.

У Сонячній системі може бути більше восьми планет

Цікаві факти про космос

Сонячна система – найбільш вивчена частина космічного простору. За офіційною версією, вона включає вісім планет. Насправді їх значно більше. Одних тільки «карликів» тут налічується не менше п’яти. Це Плутон, Церера, Хаумеа, Макемаке і Еріда. Через віддаленість від Землі вони мало вивчені. Більш того, за оцінками вчених, в Сонячній системі може знаходитися ще близько 2 тис. потенційних карликових планет. До того ж багато астрофізики визнають наявність дев’ятої великої планети. Вона розміром з Нептун і в десять разів важча за Землю. Про існування загадкової планети X вчені стали здогадуватися ще в 2014 році, а в 2016-му отримали перші докази за допомогою комп’ютерного моделювання.

Планета з графіту та діамантів

Цікаві факти про космос

Ще одну таємничу планету астрономи виявили в сузір’ї Рака. На думку співробітників Єльського університету, вона вдвічі більше і у вісім разів важча за Землю. Але головне – Янссен майже цілком складається з графіту та діамантів, причому на частку останніх припадає третина його вмісту. Forbes оцінив вартість планети в $ 26,9 нонілліонов. За космічними мірками, гігантський діамант розташований неподалік від землян – всього в 40 світлових роках. Правда, температура його поверхні досягає 2,148 тис. Градусів. А швидкість обертання настільки висока, що один рік там дорівнює 18 земним годинам. Крім того, нещодавно вчені з’ясували, що одна сторона Янссена знаходиться в розплавленому стані і являє собою вуглецеву лаву.

Без Місяця на Землі вимруть морські мешканці

Цікаві факти про космос

Якщо супутник Землі зникне, швидше за все, глобальної катастрофи не станеться. Колись вона була основним джерелом світла в темну пору доби – тепер люди вміють обходитися без неї. І все ж деякі серйозні зміни відбудуться. Наприклад, зникнуть чи трансформуються водні види спорту. Фази Місяця впливають на хвилі – проходячи над поверхнею нашої планети, вона «тягне» за собою маси води. Крім того, вимруть морські мешканці, життя яких безпосередньо пов’язане з приливами і відливами. Без супутника на Землі не буде сонячних і місячних затемнень, а тектонічні плити змістяться, викликавши землетруси і виверження вулканів. Але головне – клімат планети вже не буде колишнім.

Уламки Тунгуського метеорита досі не знайдені

Цікаві факти про космос

Найзагадковіший космічний прибулець XX століття – Тунгуський метеорит. Він впав в районі сибірської річки Тунгуска вранці 30 червня 1908 року. У той день небо освітило яскравим сяйвом, а потім пролунав повітряний вибух, який знищив величезну ділянку лісу і вибив шибки будинків в радіусі 200 км. Однак ні уламків метеорита, ні слідів застосування зброї масового ураження, ні уламків інопланетного корабля так ніхто і не знайшов. За розрахунками фахівців NASA, діаметр метеорита становив 75 м, а сила вибуху зрівнялася з потужністю термоядерної бомби. До слова, після падіння Челябінського метеорита вчені знайшли понад 100 шматків. Найбільший з них важить майже 700 кг.

У космосі панує  абсолютна тиша

Цікаві факти про космос

Найтихішим місцем на нашій планеті вважається безлунна камера в Лабораторії Орфілда – вона поглинає до 99,99% звуків. Але навіть там почути абсолютну тишу не вийде. Її порушить робота наших легких і кровоносної системи. Сьогодні в цій лабораторії проводять різні дослідження і тестують прилади. А ще в подібних ізольованих просторах фахівці NASA перевіряють майбутніх астронавтів. У космосі немає звуків – через відсутність повітря. Тому навіть потужні галактичні вибухи відбуваються у повній тиші. Працювати в таких умовах дуже важко: всього кілька хвилин у звуковому вакуумі викликають у непідготовлених людей панічні атаки та сильні слухові галюцинації.

Скафандр NASA коштує $ 22 млн

Цікаві факти про космос

Космічному агентству не вистачає скафандрів. Через це навіть скасували перший вихід у відкритий космос команди жінок-космонавтів. Він був перенесений і відбувся в жовтні 2019 року. У розробку нових скафандрів NASA вклало понад $ 200 млн. Попри це, згідно зі звітом генерального інспектора Пола Мартіна, в розпорядженні відомства знаходиться всього 11 придатних для експлуатації космічних костюмів. Вони розроблені в кінці сімдесятих років, а термін їх служби закінчився ще в минулому столітті. Через неполадки в застарілій системі охолодження скафандрів в шоломах астронавтів накопичується волога. За словами інженера NASA Пабло де Леона, кожен такий костюм важить більше 150 кг і коштує $ 22 млн.

Місяць залишає земну орбіту

Цікаві факти про космос

Місяць поступово віддаляється від нашої планети. Правда, відбувається це з дуже незначною швидкістю – 38 мм на рік. Дослідники з університету Вісконсіна в Медісоні і Колумбійського університету розрахували, що 1,5 млрд років тому земна доба тривала приблизно 18 годин. У той час Місяць був на 44 тис. км ближче до Землі, ніж тепер. На думку астрофізиків, зростаюча відстань вплинула на обертання планети навколо своєї осі, а разом з тим на клімат і тривалість дня. Ще через кілька мільярдів років орбіта Місяця збільшиться приблизно вдвічі, а доба розтягнеться на 870 годин. Однак з часом вони перестануть віддалятися один від одного, і супутник знову почне рухатися до Землі, прогнозують фахівці.

Потужне гравітаційне поле уповільнює час

Цікаві факти про космос

Через гравітації час в космосі протікає по-різному. Чим могутніше гравітаційне поле, тим сильніше сповільнюється час. Цей феномен проілюстрований у фільмі «Інтерстеллар» Крістофера Нолана. Коли герої потрапляють на планету Міллер, година для них дорівнювала семи земним рокам. Повернувшись на борт космічного корабля через три з лишком години, астронавти зустріли уже посивілого колегу, який чекав їхнього повернення довгих 23 роки. Практично те саме відбувається і в реальності. Наприклад, для космонавтів час тягнеться на частки секунди швидше, ніж для людей на Землі. А поблизу чорної діри він майже повністю зупиняється.

Вітри на Венері дують зі швидкістю 500 км/год

Цікаві факти про космос

Венера схожа із Землею за складом і розмірами, але сильно відрізняється за зовнішнім виглядом і умовами на поверхні. Атмосфера планети складається з нагрітих до високих температур вуглекислого газу і парів сірчаної кислоти і володіє дуже високою щільністю. Дані спектрометра SPICAV, встановленого на орбітальній станції Venus Express, показали, що в мезосфері Венери на висоті 85-100 км озону в 10 тисяч разів менше, ніж в атмосфері Землі. А вміст двоокису сірки значно змінюється протягом кількох діб. Завдяки дослідженню з використанням зоряного просвічування, коли спектрометр стежив за зірками при їх сході і заході за горизонт планети, вченим вдалося з’ясувати концентрацію основного газу венеріанської атмосфери. Такий розподіл озону вказує, що газ взаємодіє з хімічними сполуками, які вітри переносять з денного боку півкулі на нічну. А через те, що атмосфера Венери обертається в 60 разів швидше поверхні планети, швидкість вітру тут може становити до 500 км за годину.

Поділись з друзями:
  • 1
    Share