Цікаві факти про Індійський океан

Цікаві факти про Індійський океан

Чотири океани покривають значну частину нашої планети і третім за величиною з них є Індійський океан. Руйнування найдавнішого материка Гондвани призвело до виникнення западини між материками – ложі цього гігантського водоймища. Він отримав свою назву як символ прагнення давніх мандрівників і мореплавців досягти казкової країни Індії.

За свідченням істориків, задовго до нашої ери, близько 5 тисяч років тому перші мореплавці борознили Індійський океан і навіть змогли переселитися в Австралію. Давньогрецькі мореплавці та мандрівники досягли його західних берегів і назвали Еритрейської морем. На Русі Індійський океан отримав назву ЧерМного моря (стар. «Червоне море»).

Португальський мореплавець Васко да Гаму мав звання «адмірала індійського океану». Він зумів першим досягти берегів Індії, пройшовши морським шляхом з Португалії та обігнувши Африку.

П’ята частина усієї водної поверхні Землі припадає на Індійський океан. Територія, яку він займає, перевищує площу Китаю у 8 разів, а водний обсяг океану вдванадцятеро більше обсягу озера Байкал.  Географічно Індійський океан межує з 4-ма континентами, серед яких найпівденніший материк Антарктида. Води Індійського океану омивають кордони 39 незалежних держав та колишніх колоніальних територій Франції та Великобританії.

Лише 10 морів омивають берегову смугу акваторії Індійського океану, а 15% відсотків його поверхні складають моря, протоки та затоки. Солоність вод Індійського океану зменшується з півночі на південь. У південній його частині солона вода розбавляється прісною завдяки таненню айсбергів. 10 тисяч кілометрів безмежного моря – такий шлях від мису Доброї Надії в Африці до мису Саут-Пойнт в Австралії – найпівденніших точок обох континентів.

Глибина океану перевищує 7 кілометрів. Провівши глибоководні дослідження, спричинені загибеллю малазійського Боїнга, вчені виявили на дні Індійського океану високі гірські хребти. Існує в ньому і глибоководний водоспад. Насправді це лише оптична ілюзія, що виникає завдяки химерним ландшафтам океанічного дна біля острова Маврикій. Ефект водоспаду в океанських глибинах створюється за рахунок сильних підводних течій, які на тлі оманливого ландшафту морського дна, утвореного кораловими рифами, намивом піску і відкладеннями мулу, ніби падають в океан бурхливими потоками.

Цікаві факти про Індійський океан

Саме Індійський океан рятує Червоне море від зникнення. Річ у тім, що у Червоне море не впадає взагалі жодної річки, а клімат там жаркий, тому воно швидко випаровується. Якби не близькість океану, море б давно зникло.

Індійський океан – найтепліший, тож не дивно, що його берега та острови так ваблять туристів. Припливи в Індійському океані, зазвичай, не надто помітні, не перевищуючи декількох метрів у висоту. Хоча це залежить від точного місця – наприклад, поблизу індійського міста Мумбай вони досягають шести метрів, а біля австралійського міста Дарвін навіть семи-восьми. Хоча це все одно менше висоти припливів в Тихому океані, там вони, буває, досягають аж дев’яти метрів.

Флора і фауна океану доволі багата, однак попри це, рибний промисел тут слабко розвинений і складає всього лише 5% від загальносвітового. У водах Індійського океану мешкає сінекольчатий восьминіг, отрута якого часто смертельна для людини, якщо потерпілому вчасно не надати медичну допомогу. А в 40-х роках минулого століття в Індійському океані вдалося виловити найдавнішу у світі рибу – латимерію, яку науковці вважали вимерлою.

Цікаві факти про Індійський океан

В Індійському океані можна побачити доволі рідкісне явище – кола, що світяться. Ґрунтовно вивчити їх не вдалося, але більшість вчених сходяться на думці, що це колонії блимаючих у темряві мікроорганізмів. Правда, як і раніше незрозуміло, чому мільйони цих крихітних створінь утворюють кола правильної форми. Ще одна таємниця природи, на кшталт кіл на полях.

Саме в Індійському океані часто знаходять цілі, неушкоджені кораблі без єдиного члена екіпажу на борту. Існує чимало гіпотез, покликаних пояснити це явище. Серед них екзотична, езотерична легенда пов’язана з міфічним континентом – Лемурією, який затонув з вини мешканців цієї найдавнішої цивілізації.

А ось сомалійські пірати цілком реальні розбійники, які регулярно нападають на торгові судна, що рухаються морським шляхом з Європи в Азію. Місцем свого «полювання» вони обрали Аденську затоку в Індійському океані. На своїх моторних човнах корсари здійснюють зухвалі напади з метою викупу. Об’єднаними діями військово-морських сил НАТО, Індії і Росії вдалося організувати військове патрулювання та припинити вилазки морських розбійників. Є й інше піратське «гніздо» в районі півострова Індокитай.

Поділись з друзями: