Цікаві факти про Біблію

Цікаві факти про Біблію

Біблія — ​​це книга (а точніше, зібрання 39 священних книг), не схожа на жодну іншу. Бодай тому, що роботу над нею розпочали за 1600 років до народження Ісуса Христа! І зовсім не має значення хто ви: атеїст чи віруючий, знаєте тексти зі Святого Письма напам’ять чи, навпаки, рідко зазираєте в книгу, зібрані факти про Біблію точно вас здивують.

Біблію часто крадуть

Мало кого здивуєш тим фактом, що Біблію купують найчастіше. За деякими оцінками, лише у Сполучених Штатах щороку продають 25 мільйонів екземплярів. Однак вражає інше: Біблію й крадуть найчастіше! Мабуть, деякі читачі хапають книгу, не ознайомившись із десятьма Божими заповідями.

Біблія започаткувала видавничу індустрію

Назва «Біблія» походить від грецьких слів “збірка книг”, а також від міста Бібл, куди завозили папірус. І це перша книга, надрукована шрифтом з рухомих літер (замість написання від руки). Ймовірно, Йоганн Гутенберг закінчив першу друковану копію у 1455 в німецькому Майнці. Майже 600 років потому 49 екземплярів Біблії Гутенберга все ще існують, і менше половини з них є повними. До речі, одна з них перебуває у Бібліотеці Конгресу у Вашингтоні.

За переклад Біблії можна було отримати покарання

Маловідомий біблійний факт: донедавна переклад Біблії будь-якою мовою, крім латині, міг призвести до важких наслідків. Джон Вікліф не злякався і переклав Священне писання англійською мовою — це було у XIV столітті. Але через 43 роки після його смерті Римсько-католицька церква викопала його труп, спалила його та кинула попіл у річку, щоб покарати перекладача за скоєні гріхи. Інший сміливець, Вільям Тіндейл, був спалений на багатті за брехню у 1536 році. За іронією долі, сьогодні у продажу є 58 англомовних версій Біблії.

Існує Біблія для грішників

Яке значення може мати одне коротке слово! У 1631 році, коли англомовні Біблії нарешті стали законними, видавець Роберт Баркер випустив версію, особливістю якої була відсутність у сьомій заповіді частки «не». Як наслідок, заповідь звучала так: «Здійснюй перелюб». Близько 1000 екземплярів цієї Біблії для грішників (також відомої як Біблія перелюбу або Зла Біблія) розійшлися світом, перш ніж друкарську помилку врешті помітили. Наразі відомо, що через 400 років залишилося 9 екземплярів цієї книги.

… і видання, в якому Бог – жінка

Навіть незначні помилки у ранніх біблійних текстах викликають захоплення справжніх колекціонерів. Взяти, наприклад, She Bible, датовану 1611 роком, в якій також фігурує друкарська помилка. Зокрема, у Книзі Рут помилково змінили Божу стать: замість «він» вжили «вона увійшла до міста». Кілька років тому екземпляр She Bible з’явився у парафіяльній церкві Святої Марії в англійському графстві Ланкаширі, а його ціна перевищила 65 тисяч доларів.

Біблія – частина релігійної історії США

Массачусетська книга псалмів, продана на аукціоні Sotheby’s у 2013 році за понад 14 мільйонів доларів, вважається однією з найдорожчих книг у світі. А це навіть не повна Біблія. Це поетичний англійський переклад псалмів провідних пуританських священників з колонії Массачусетської затоки, опублікований у 1640 році, – перша книга, надрукована на території нинішніх Сполучених Штатів. Кожна із 47 сторінок коштує майже 300 тисяч доларів! Як артефакт колоніальної Америки та релігійної історії, він практично неоціненний.

Цікаві факти про Біблію

Найменша Біблія має розмір 5х5 мм

Тепер у віруючих немає виправдання, яке дозволить залишити вдома священну книгу: усі 1,2 мільйона листів Старого Завіту надрукували у нанорозмірі на сторінках нано-Біблії — алюмінієвого диска розміром п’ять на п’ять міліметрів. Але оскільки кожна літера неймовірно крихітна — 600 нанометрів, щоб прочитати книгу, знадобиться електронний мікроскоп.

Найбільша Біблія важить 496 кілограмів

А от з найбільшою копією Біблії було б важко впоратися навіть Голіафу. Її довжина 249 см (у відкритому вигляді), а висота 110,5 см. Створив її у 1930 році американський тесляр Louis Waynai. Вага Біблії 496 кг, усього ж в ній 8048 надрукованих вручну сторінок. Шрифт тексту майже 3 см заввишки. На створення книги за допомогою саморобного друкарського пресу витратили 2 роки та $10 тис. Біблія зберігається у дерев’яному футлярі в бібліотеці Абіліського Християнського Університету в Техасі.

Ранні біблійні персонажі жили понад 500 років

Чи то з сучасними людьми несправедливо обійшлися, чи біблійні факти, в які ми так віримо, помилкові… Адже ранні біблійні персонажі мають неймовірно високу тривалість життя! Як ви, можливо, знаєте, Мафусаїл прожив найдовше, 969 років. Але й Адам, Сет, Ной та інші персонажі, мабуть, теж подолали поріг у 900 років. Після потопу біблійні життя різко скоротилися, але і Авраам, й Ісаак наблизилися до 200-річної позначки! Однак і це ще не все: Йосип, наприклад, помер у віці 110 років.

Сцени з Біблії відтворювали з LEGO

Найдивнішою версією Святого Письма з будь-коли створених можна вважати Біблію у стилі LEGO. Художниця Ельба Сперлінг проілюструвала книгу та вебсайт біблійними сценами, точно відтвореними в кубиках LEGO. Враховуючи, що не весь біблійний матеріал має рейтинг PG, Сперлінг завбачливо підготувала лего-Біблію для дітей, зосередивши увагу на історіях про Ноєв Ковчег та Іона і кита.

Юда був рудим?

Ми ніколи не дізнаємося, чи є цей факт одним із підтверджених. Річ у тім, що існує багато зображень, на яких показаний апостол, що зрадив Ісуса за 30 срібняків, з рудим волоссям. Наприклад, «Таємна вечеря» Да Вінчі. Про «вогняний» колір волосся йдеться і в п’єсі Шекспіра «Як вам це сподобається». Однак у тексті Нового Завіту ніхто не описує колір волосся зрадника. І який результат цих помилкових зображень? Правильно — поява багатовікових упереджень проти людей із рудим волоссям!

Хто написав «сирітські» псалми?

Ні, вони не про сиріт. Так іноді називають псалми без вказівки автора. Крім царя Давида, якому приписують деякі з найвідоміших псалмів, у тому числі 23-й («Господь — Пастир мій; я нічого не потребуватиму»), і його наступника Соломона, були й інші автори, включаючи Мойсея. Але принаймні 18 псалмів Старого Завіту та 17 — Нового позбавлені імен та підписів.

У Біблії не згадується кішка

У Біблії героями притч часто стають пастухи, тому не дивно, що вівці — найбільш згадувані тварини у Святому Письмі (кози — на другому місці з великим відривом). Однак на сторінках Біблії блукають інші тварини, причому їх близько 100. У тому числі й ті, що зникли з Близького Сходу: гіпопотами (Іов 40: 15-25), крокодили (Єзекіїль 29: 3-6), хартебести (Повторення Закону 1 : 4), гепарди (Авакум 1: 8), ведмеді (4 Царств 2:24) і леви (які згадуються понад 150 разів). Однак на сторінках Біблії чомусь не згадується лише одна тварина — домашня кішка.

Існує гадання під назвою бібліомантія

Найпростіша форма ворожіння — поставити питання, навмання відкрити священну книгу і знайти відповідь. Таке ворожіння називається бібліомантією, і, природно, Біблія використовувалася для цієї практики незліченну кількість разів. Звичайно, бібліомантія більше призначена для отримання біблійної вказівки, ніж конкретної відповіді. І це слід пам’ятати, особливо якщо ваша Біблія відкриється на Одкровенні Іоанна Богослова.

Біблія — ​​оригінальний збірник дитячих імен

Якщо у вас виникають будь-які сумніви щодо впливу Біблії на сучасну культуру, погляньте на тенденції в області імен. У 2019 році більше половини з 50 найкращих імен для хлопчиків у США мали біблійне походження. Причому серед них траплялися як доволі давні (Яків, Даніель), так і новіші (Ной, Ілія, а також Джексон та Матео).

Поділись з друзями: