Цікаві факти про Антарктиду

Цікаві факти про Антарктиду

Чи знаєте ви, що Антарктида колись була частиною суперконтиненту Гондвана, який складався з сучасної Африки, Австралії, Південної Африки, Південної Америки і Індійського субконтиненту? Правильно, Антарктида, яку ми бачимо сьогодні, є результатом континентального розпаду, який почався близько 160 мільйонів років тому. Це був надзвичайно повільний процес, в якому великі шматки континентальних мас один за іншим відокремлювалися від землі Гондвани, що призвело до ізоляції Антарктиди. Перші постійні крижані щити почали з’являтися 33-34 мільйони років тому в період палеогену. Загалом, Антарктида – найхолодніший,  найвітряніший та найсухіший регіон на Землі. Він також відрізняється від Північного полюса або Арктики через постійний шельф Антарктичного льоду. Нижче наведені деякі з найцікавіших фактів про Антарктику, які ви повинні знати.

Чому саме “Антарктида”?

Назва Антарктида походить від грецького слова (романізованого) «antarktike», що означає «протилежний Арктиці або Півночі». Слово «Арктика» також має грецьке походження, що означає «поруч з ведмедем». У цьому випадку «ведмідь» означає сузір’я Великої або Малої Ведмедиці.

Антарктиду відкрили найпізніше

Цікаві факти про Антарктиду

Через своє екстремальне розташування Антарктида – останній великий материк на Землі, відкритий людьми. Континент залишався поза увагою до 1820 року, коли під час експедиції два кораблі російського флоту виявили шельфовий льодовик Фімбул. Однак перша висадка на Антарктиді була організована групою норвезьких дослідників у 1895 році.

Назва «Антарктида» має довгу історію

Цей континент був офіційно названий «Антарктидою» британським картографом Джоном Г. Варфоломієм у 1890 році. Але це був не перший випадок, коли хтось використовував це ім’я, особливо в тому ж контексті. Десь близько 350 м до н.е. у своїй книзі під назвою «Метеорологія» Аристотель не тільки розмірковував про існування непоміченої землі у південній області високих широт, але і назвав її Антарктидою.

Антарктида величезна

Весь континент Антарктиди простягається на 14 мільйонів квадратних кілометрів (5,4 мільйона квадратних миль), що робить його п’ятим за величиною континентом на Землі. Для порівняння: площа Антарктиди дорівнює площі Сполучених Штатів і Мексики разом узятих і приблизно в 1,3 рази більше, ніж площа Європи.

Зберігає 70% прісної води у світі

На шість континентів вздовж Арктики припадає лише 10% всього земного льоду, решта зосереджена у крижаному покриві Антарктики. Це, мабуть, найбільша маса льоду на планеті, яка містить 70% прісної води в світі. Якщо все антарктичні крижані щити будуть танути одночасно, глобальний рівень моря катастрофічно підніметься більш ніж на 60 метрів. Але температура Антарктиди протягом всього року гарантує, що такий сценарій малоймовірний.

В Антарктиді немає завезених тварин

Цікаві факти про Антарктиду

Після того, як Протокол з охорони навколишнього середовища до Договору про Антарктику або просто Екологічний протокол був введений в дію в 1980-х роках, все немісцеві тварини були вивезені і заборонені на континенті. Основна проблема полягала в тому, що «чужі» види могли переносити інфекційні захворювання та викликати кризу дикої природи. Однак собаки були вивезені з континенту лише у квітні 1994 року. На ранніх етапах антарктичних досліджень собаки широко використовувалися як спосіб пересування (їздові собаки). Норвезький дослідник Роальд Амундсен був першою людиною, який успішно використав їх та досяг Південного полюса у 1911 році.

Антарктида – звалище метеоритів

Метеорити, що впали в Антарктиду тисячі років тому, залишилися недоторканими через скупчення крижаних щитів над ними. Тепер через вітрової ерозії ці метеорити доступні на поверхні. Багато знайдених тут метеоритів, швидше за все, походять від астероїдів, але деякі, наприклад, марсіанський метеорит ALH84001, потрапив сюди з глибин Сонячної системи. Ці космічні камені дозволяють дослідникам краще вивчати комети, астероїди і навіть ранню історію Сонячної системи. Перший метеорит на континенті був виявлений Френсісом Бікертоном під час Австралійської антарктичної експедиції у 1912 році.

Антарктида – єдиний континент без корінного населення

Антарктида – єдиний континент на Землі без корінної людської популяції. Але з кінця 1980-х років він постійно поповнюється безліччю дослідників і вчених. Є близько тридцяти суверенних країн, які експлуатують близько 70 дослідних станцій по всьому континенту, багато з яких постійно працюють протягом року. Антарктида – один з найважливіших та найпродуктивніших дослідницьких центрів на Землі, оскільки більшість проведених тут експериментів не можна ніде на Землі повторити.

Руйнування озону помітили саме над Антарктидою

До 1970-х років дослідження, що проводяться на континенті, в основному стосувалися тектоніки плит, її нетипової дикої природи та формування льодовиків. Однак після 70-х років основна увага була прикута до наслідків глобального потепління та дослідження озонового шару. Найвідоміший прорив стався у 1985 році, коли група британських геофізиків виявила озонову дірку над Антарктидою. Ще в 2006 році НАСА і Національне управління океанічних і атмосферних досліджень повідомили, що озонова діра над Антарктидою простягається на 2 750 000 квадратних кілометрів (1 060 000 кв. миль) і є найбільшою за всю історію спостережень.

Поки що Антарктида набирає більше льоду, ніж втрачає

Цікаві факти про Антарктиду

У звіті, опублікованому Норвезьким полярним інститутом в 2009 році, вказано, що масштаби антарктичного льоду за останні кілька десятиліть зросли, на відміну від значної втрати морського льоду на Північному полюсі. Це дивовижне відкриття підтвердило нещодавнє дослідження НАСА, фахівці якого прийшли до висновку, що на більшій частині континенту утворюється більше льоду, ніж втрачається через глобальне потепління. Дослідники з’ясували, що в період з 1992 по 2001 рік в Антарктичному крижаному покриві щорічно видобувалося приблизно 112 мільярдів тонн льоду. У період з 2003 по 2008 рік ця цифра зросла до 82 мільярдів тонн льоду щороку.

Іще кілька цікавих фактів про Антарктиду

 • Найвища точка Антарктиди – пік Маунт-Віжн, висота якого складає 4892 м (16 050 футів).
 • Пінгвіни є важливою частиною морського життя Антарктики. У той час як на континенті можна знайти багато видів пінгвінів, тільки антарктичні пінгвіни залишаються і розмножуються протягом антарктичної зими.
 • Еміліо Маркос Пальма став першою людиною, що народилися в Антарктиді на дослідницькій базі Есперанса. Пізніше йому було надано громадянство Аргентини, оскільки обидва його батьки були громадянами Аргентини. Після Еміліо тут народилися ще десять осіб.
 • Шельфовий льодовик Росса – це плаваючий крижаний шельф завтовшки в декілька сотень метрів, який простягається від основної антарктичної суші. Загальна площа, на якій він поширюється, становить 500 809 квадратних кілометрів (193 363 квадратних миль), що приблизно відповідає розміру Іспанії.
 • Станція Макмердо, найбільша дослідницька станція на континенті, може одночасно приймати понад 1200 жителів, включаючи дослідників і відвідувачів.
 • На радянській антарктичній станції “Восток” 21 липня 1983 року зареєстрували найнижчу температуру на Землі (близько -89,2 градуса за Цельсієм або -128,6 градуса за Фаренгейтом).
 • У 2010 році в Антарктиді знайшли гігантський розкол, який за розмірами не поступається Гранд-Каньйону.
 • Сухі долини Макмердо в Антарктиді – найсухіші місця на землі, які характеризується низькою вологістю і відсутністю крижаного покриву. У долині також є ставок Дон Хуан, рівень солоності якого набагато вищий, ніж у озера Ассаль або Мертвого моря.
 • Озеро Віда, одне з дванадцяти надсолоних озер у Сухих долинах Макмердо, стало всесвітньо відомим після того, як в його глибинах у 2002-му році знайшли заморожених мікробів, вік яких складав приблизно 2800 років.
 • Гори Гамбурцева у Східній Антарктиці повністю знаходяться під льодом. Вважається, що вони мають висоту близько 2700 м (9000 футів) і простягаються на відстань понад тисячу кілометрів.
 • Згідно з дослідженнями, опублікованими у 2012 році, Західна Антарктида – один з регіонів на Землі, який прогрівається найшвидше. Усе тому, що річна температура тут зросла на 2,4 ± 1,2 ° C з 1958 по 2010 рік.
 • Під антарктичним льодом сховано кілька підльодовикових озер, найбільшим з яких є озеро Восток. Його виявили у 1996 році прямо під однойменною російською станцією на глибині майже 3 кілометри. Точні виміри його загальної площі та об’єму роблять його одним з найбільших озер у світі.
 • В Антарктиді знаходиться найпівденніший діючий вулкан на Землі. Це гора Еребус, розташована на острові Росса. Ще один активний, але не такий відомий вулкан знаходиться на острові Десепшен. Його раптове виверження у 1967 і 1969 роках завдало серйозної шкоди кільком сусіднім дослідницьким станціям. У 2004 році група дослідників знайшла ще один діючий вулкан, щоправда підводний.
 • На американській станції Амундсен-Скотт в Антарктиді знаходиться одна з найбільших і найсучасніших нейтронних обсерваторій на Землі – IceCube Neutrino.
Поділись з друзями:
 • 1
  Share